Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: dspace.pdpu.edu.ua/jspui/handle/123456789/12926
Назва: Правова ментальність у структурі правової культури особистості
Автори: Лісеєнко, Олена Василівна
Міхальова, Юлія Олександрівна
Liseyenko, Olena Vasylivna
Ключові слова: правова культура особистості
цінності
соціокультурне явище
правова ментальність
Дата публікації: 2021
Видавництво: Видавничий дім «Гельветика»
Бібліографічний опис: Лісеєнко О. В. Правова ментальність у структурі правової культури особистості / Олена Василівна Лісеєнко, Юлія Олександрівна Міхальова // Перспективи. Соціально-політичний журнал. – 2021. – № 2. – С. 70-75.
Короткий огляд (реферат): Актуальність теми. Філософське дослідження розвитку як правової культури особистості, так і правової культури сучасного суспільства передбачає глибоке осмислення правової ментальності, з якою пов’язані архетипи, звичаї, установки, стереотипи народу. Поняття правової культури та правової ментальності є близькими, але водночас не тотожними поняттями, які у своїй сутності є соціокультурними феноменами та мають взаємовплив комплексу правових соціальних установок, цінностей, правової свідомості та поведінки і соціально-правових змін у суспільстві. Тому у фокусі уваги сучасних дослідників перебувають різні аспекти аналізу правової культури особистості та ролі правової ментальності у структурі правової культури особистості. Метою статті є аналіз місця та ролі правової ментальності у структурі правової культури особистості та розгляд впливу сутнісних характеристик правової ментальності на правову культуру особистості. Методи дослідження: використано загальнонаукові методи формальної логіки (дедукції, індукції, аналогії, аналізу, синтезу), а також структурно-функціональний та аксіологічний методи. Результати дослідження. Виявлення суттєвих характеристик правової культури особистості як наукового поняття дало змогу представити авторське визначення категорії «правова культура особистості». Зазначено, що правова культура особистості має ціннісну природу та відображає у правовій формі стан найважливіших соціальних цінностей, зокрема цінності свободи особистості. Установлено, що як багатогранне соціокультурне явище правова культура особистості має складну структуру, що включає сукупність принаймні таких елементів, як правовий світогляд, правові цінності, правові норми, правова ментальність, правова свідомість, правова поведінка, правові стереотипи. Одним із найбільш значущих, але недостатньо досліджених елементів у структурі правової культури, є поняття правової ментальності. Запропоновано визначення правової ментальності як елемента правової культури особистості. Відзначено, що правова ментальність – це інтегрально-синкретичне утворення, у якому життєві сенси (цінності) народу становлять моделюючу домінанту його відчуття, сприйняття та відношення до соціальної дійсності. Аналіз місця правової ментальності у структурі правової культури особистості дав змогу зробити висновок, що особливості української правової ментальності, які повільно піддаються змінам, мають прояви у правовій культурі особистості в сучасному українському суспільстві.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): dspace.pdpu.edu.ua/jspui/handle/123456789/12926
Розташовується у зібраннях:2021

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
Liseienko.pdf257.07 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.